Chemik Jan Procházka se prý vždycky snaží najít nová řešení starých problémů. Jeho vynález revoluční lithiové baterie, která se letos dostala do výroby, je toho důkazem.

Příběh lze řadit mezi nejpozoruhodnější úspěchy české vědy poslední doby. Procházkův vynález zaujal i zahraniční média, jako o nadějné technologii o něm informoval například americký list The Washington Post.

Jde o kilowattové monočlánky, které jsou ojedinělé svým způsobem výroby a použitím nanomateriálů.

Takzvané trojrozměrné lithiové baterie začala firma HE3DA v prosinci pilotně vyrábět na první menší lince v pražských Letňanech, právě na základě celosvětově registrovaného Procházkova patentu. Podle odborníků má technologie dokonce šanci, že se bude masově využívat v elektromobilech nebo v energetice.

Tyto baterie jsou bezpečnější a levnější a mají větší kapacitu než současné lithium-iontové.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.