Obsese ministra financí Andreje Babiše s přenesením DPH z prodejce na odběratele konečně došla naplnění.

Evropská komise na jeho nátlak navrhla obecný princip reverse charge, ale ten má tolik podmínek, že i kdyby ho hlavy států schválily, tak to rozhodně není to, co si Babiš představoval.

Napůl se radující, napůl soptící Babiš to popsal anekdotou o tom, jak jsou důvěřivé děti vydírány celé léto příslibem bazénu, a když ho dostanou, musí být zase ještě jeden měsíc hodné, aby dostaly i vodu. S Babišem se tak nyní ocitáme v reverzním bazénu bez vody, což, přiznejme si, při vší úctě k panu ministrovi zrovna moc velká zábava není.

Babiš jde za reverse charge jako ohař už tři roky. A nutno přiznat, alespoň částečné výsledky má. V roce 2014 se mu všichni ještě smáli, když jakékoliv téma ve sněmovně zakončoval monologem o reverse charge a karuselových obchodech, ve kterých podvodníci točí DPH a v řetězci nastrčených firem bohatnou na neprávem přiznaných vratkách DPH. "Proč ty karuselové obchody jsou směšné?" rozčiloval se přesně před dvěma lety před poslanci a sněmovna se chechtala.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru