Zhruba před rokem se ukázalo, že chyba v počítačovém programu ve státě Washington v USA propustila předčasně více než tři tisíce vězňů. Letos zase v Kalifornii chyby v počítačovém systému vedly k neoprávněnému ponechání lidí ve vězení, jejich zatčení, nebo dokonce registraci jako sexuálních násilníků. Bylo jich tak moc, že kancelář veřejného obhájce ve stovkách případů žádala, aby soud dal své záznamy do pořádku.

Stát o konání svých občanů získává stále více informací, nejenom v USA, ale sílící tendence tohoto druhu bohužel vidíme i u nás. Registr bankovních účtů, elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení DPH, připravovaný návrat povinného hlášení pobytu občanů dle komunistického vzoru, mýtné brány jako úsekové měření rychlosti… Zatímco dosud byly možnosti represivních orgánů státu limitovány personálně, nové technologické možnosti otevírají dosud netušené obzory.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nové technologické možnosti otevírají dosud netušené obzory represivním orgánům státu.
  • Algoritmy či jejich implementace mohou ale obsahovat chyby.
  • Kdo ponese zodpovědnost za chybná rozhodnutí počítačových programů?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru