Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dostal od Evropské komise možnost změnit výběr daně z přidané hodnoty (DPH), za kterou bojoval od svého nástupu do funkce. Komise ale návrh předložila v podobě, se kterou Babiš nesouhlasí. "Nápadně to připomíná bazén bez vody," řekl ministr s odkazem na vtip, ve kterém rodiče vyhoví přání dětí a koupí jim bazén, jenže do něj nenapustí vodu.

Babiš po komisi požadoval, aby Česko mohlo zavést přenesení daňové povinnosti na odběratele − tedy reverse charge − při výběru DPH. A to u plateb za dodávky zboží či služeb, které mají původ v zahraničí a přesahují hodnotu 10 tisíc eur. Přenesení daňové povinnosti znamená, že by daň neplatil dodavatel, jako dosud, ale koncový prodejce. Podle Babiše by to zabránilo tzv. karuselovým podvodům, kdy dodavatel fakturovanou daň neodvede, ale odběratel si ji od státu ve formě odpočtu daně nárokuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.