Kolem pražské burzy se toho děje tak málo, že je až s podivem, jak zcela nepovšimnuto prošumělo jedno kulaté výročí. O víkendu to bylo právě deset let, co se v Praze začalo obchodovat s akciemi do té doby nepříliš známé jihomoravské textilky Pegas Nonwovens. Tehdejší úpis akcií není pozoruhodný tím, kolik peněz vlastníci získali, šlo tehdy o IPO spíše menšího rozsahu za jednotky miliard. Zajímavé je spíš, co nepřišlo: po Pegasu se už žádná další vysloveně průmyslová firma na pražské burze neobjevila.

Postupně si pro miliardy přicházeli developeři, těžař, zástupce hazardu, v posledních letech sehrál epizodní roli jeden ze středně velkých pivovarů, drobný podíl prodal známý výrobce nealka a letos kouzlo peněz, které pražská burza dokáže přilákat, ocenil i zahraniční majitel poměrně velké banky. Ale tím výčet prakticky končí. Průmyslové firmy, nezpochybnitelné jádro české ekonomiky, pražskou burzu z různých důvodů obcházejí velkým obloukem. A v dohledu není žádná indicie věštící, že by se to mělo kdy změnit.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?