Kolem pražské burzy se toho děje tak málo, že je až s podivem, jak zcela nepovšimnuto prošumělo jedno kulaté výročí. O víkendu to bylo právě deset let, co se v Praze začalo obchodovat s akciemi do té doby nepříliš známé jihomoravské textilky Pegas Nonwovens. Tehdejší úpis akcií není pozoruhodný tím, kolik peněz vlastníci získali, šlo tehdy o IPO spíše menšího rozsahu za jednotky miliard. Zajímavé je spíš, co nepřišlo: po Pegasu se už žádná další vysloveně průmyslová firma na pražské burze neobjevila.

Postupně si pro miliardy přicházeli developeři, těžař, zástupce hazardu, v posledních letech sehrál epizodní roli jeden ze středně velkých pivovarů, drobný podíl prodal známý výrobce nealka a letos kouzlo peněz, které pražská burza dokáže přilákat, ocenil i zahraniční majitel poměrně velké banky. Ale tím výčet prakticky končí. Průmyslové firmy, nezpochybnitelné jádro české ekonomiky, pražskou burzu z různých důvodů obcházejí velkým obloukem. A v dohledu není žádná indicie věštící, že by se to mělo kdy změnit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Už je to deset let, co se v Praze začalo obchodovat s akciemi znojemské textilky Pegas Nonwovens, která mezi veřejností zpopularizovala termín "netkané textilie".
  • Od té doby se už žádná další vysloveně průmyslová firma na pražské burze neobjevila. Proč?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru