Saúdská Arábie má ambice prosadit se i v oblastech, kde je tradičně závislá na zahraničních dodavatelích. Pokus o pěstování obilí sice po třech desetiletích, během nichž v "pouštním zemědělství" utopila miliardy, vzdala, letecký průmysl by však měl být dostupnější metou. Zvlášť když je k dispozici zkušený zahraniční partner.

Tím je pro Rijád ukrajinský Antonov, který na zakázku vyvíjí lehký víceúčelový dopravní stroj s nosností mírně nad devět tun. Na včerejší představení letounu An-132D v kyjevské továrně Antonov přišla i ukrajinská politická elita v čele s prezidentem Petrem Porošenkem. Ten se pochlubil, že projekt letounu, který se má vyrábět v Saúdské Arábii, vznikl v rekordně krátké době jednoho a půl roku.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru