Případ Davida Ratha můžeme směle nazvat karambolem spravedlnosti. Důkazy, že on a jeho skupina brali úplatky, asi nemohly být přesvědčivější. Byl chycen při činu − se sedmi miliony korun v krabici od vína. Spolupracující obviněná do detailu popsala, jak skupina fungovala. Odposlechy dodaly všechny další potřebné informace. Přesto se teď po pěti letech případ vrací na začátek. Pravomocný verdikt můžeme očekávat někdy kolem roku 2020. A kdo ví, jestli nakonec nebude znít "osvobozen pro nedostatek důkazů". Právo funguje. Ale co spravedlnost?

Verdikt vrchního soudu, podle kterého byly odposlechy v kauze Rath nezákonné, a tudíž se proces musí odehrát od začátku bez nich, lze částečně pochopit. V Česku se skutečně odposlechy nasazují extenzivně, soudy je často schvalují automaticky, aniž by posoudily jejich relevanci. Před zneužíváním odposlechů bychom měli být co nejvíce chráněni a vrchní soud to dal skrze svůj verdikt silně najevo. Jenže na druhou stranu: V kauze Rath nešlo o nasazení odposlechů ve stylu: "Napíchněte ho, třeba se prokecne." Podezření, že si Rath a spol. udělali ze středních Čech privátní finanční vyvařovnu, bylo důvodné. O žádnou policejní šikanu či zneužití odposlechů tady nešlo. Vrchní soud nerozhodoval meritorně, předvedl spíš, kam až může zajít právní formalismus.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru