Větší či menší rekonstrukci bytu chystá 30 až 40 procent Pražanů, říká v rozhovoru s HN Tomáš Pardubický, generální ředitel firmy Finep. Ten své tvrzení opírá o průzkum mezi klienty této společnosti. Finep, který patří mezi čtyři největší rezidenční developery v Praze, trápí stejně jako prakticky všechny jeho konkurenty pomalé povolování staveb. Kvůli němu se staví méně domů, než kolik by snesla poptávka na trhu, což vede k neúměrnému zdražování bytů.

HN: Když jsme se bavili před rokem, říkal jste, že lidé už jsou ochotni kupovat i dražší byty. Nejsou dnes nové byty až moc drahé?

Jsou moc drahé. Podle mého názoru je to výsledek mnoha faktorů. Čelné místo zaujímá špatná politika Prahy při bytové výstavbě. Ta se musí změnit. Stát a město musí pochopit, že Prahu je zapotřebí rozvíjet. Poptávka po nových bytech je stabilně přes šest tisíc bytů ročně a v letošním roce se vydalo stavební povolení jen na 1600 bytů. V období největšího ekonomického boomu, v období největší poptávky, se nevydávají stavební povolení na byty. A nejenže se vydává málo povolení, ale ještě se prodlužuje proces povolování staveb…

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru