Už za tři roky budou mateřské školy muset přijmout všechny dvouleté děti, jejichž rodiče o to požádají. Čerstvá výroční zpráva České školní inspekce ale upozorňuje, že na to školky nejsou vůbec připravené. "Rodiče mají o umístění dvouletých dětí do školek velký zájem, ty na to ale nemají vybavení, chybí odborná příprava učitelů, vzdělávací plány pro děti ve věku dva až tři roky a velkým problémem jsou vysoké počty dětí ve třídách," uvádí zpráva.

V Česku může být ve třídě až 28 dětí od tří do šesti let. Třeba v Estonsku je to maximálně 24 dětí, v USA mají limit dvacet dětí. "Stěžujeme si na to už několik let. Žádné konkrétní řešení, které by počty dětí ve školkách snížilo, ale zatím nepřišlo," vysvětluje Eva Opravilová, předsedkyně Asociace předškolní výchovy. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se ale dušuje, že s inspekcí komunikují a pracují na tom.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Do tří let by měly mít všechny dvouleté děti nárok na místo v mateřské škole, ty na to však podle školní inspekce nejsou připravené.
  • Největší problém je vysoký počet dětí ve třídách.
  • Dvouleté děti přitom vyžadují mnohem více péče a pozornosti než děti starší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.