Země prý měla málo údajů, kolik by měla ve skutečnosti firma Apple platit na daních, tvrdí nyní Evropská komise o Irsku ve 130stránkovém dokumentu. Připomeňme, že v srpnu komise rozhodla, že má americká firma Apple doplatit třináct miliard eur a nějaké ty úroky Irsku, protože celou dobu, co tam působí, platila na daních méně, než by měla. Nebyla to sice první pokuta, ale rozhodně ta největší. Tehdejší reakce lze rozdělit následujícím způsobem:

Podle evropských politiků, kteří měli zrovna před volbami, šlo o narovnání podmínek. Věta: "Není možné, aby firma odváděla na daních méně než průměrný Evropan," zazněla mnohokrát. Bez jakýchkoliv výsledků, protože většina firem v Evropě platí − v poměru k ziskům − podstatně menší daně než průměrný Evropan.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pokuta firmě Apple je ve skutečnosti dalším příkladem limitů, na které narazila "sjednocená" Evropa, v níž stále platí volný pohyb zboží, služeb a kapitálu.
  • Pravidla fungují pouze ve chvíli, kdy vše běží hladce.
  • Na společné daňové politice se Evropa ještě dlouho nedohodne.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru