Venezuelané mohou ještě minimálně několik dní platit bankovkou v hodnotě 100 bolívarů. Ta je v zemi nejpoužívanější. Prezident Nicolás Maduro odložil její zrušení na 2. ledna příštího roku.

Bankovka se měla oficiálně přestat používat minulý týden ve čtvrtek, ale banky za ni včas nedostaly slibovanou náhradu. Obyvatelé Venezuely na to zareagovali nepokoji po celé zemi.

Podle Madura bankovku ve velkém využívají pašeráci. Ti prý nashromáždili jmění v hodnotě přes 300 miliard bolívarů a většinu těchto peněz drží v zahraničí ve stobolívarových bankovkách. V sousední Kolumbii jsou jich podle Madura "celá skladiště". Po zrušení stobolívarové bankovky by to pašeráci měli složitější, protože by bankovky ze zahraničí nebylo oficiálně možné přivézt do Venezuely a vyměnit za jiné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.