Předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček je zastáncem holdingu pražských městských firem, kam by měly spadat například Pražský dopravní podnik, Obecní dům, ale právě i Pražská plynárenská. Podle svých slov by měl stát kontrolovat distribuci plynu, elektřiny a vody, jinak je ohrožena jeho autonomie.

"Stát, který nekontroluje plyn, elektřinu a vodu, není autonomní. A to je špatně," říká Janeček. "Pokud si nehlídáte vodovodní systémy, máte najednou vodu dražší než v Paříži. A vláda tak neumí ovlivnit ceny u základních potřeb lidí, jako jsou energie a voda. A to je ta neautonomnost," vysvětluje v rozhovoru pro HN.

HN: Jsou takové nástroje vlád

Nemyslím si, že by se měly deprivatizovat obory, jako je výroba aut a podobně. To vůbec nepatří státu. Mluvím jen o věcech, které mají bezprostřední funkci státu a na jeho autonomnost.

HN: Podle statistik Eurostatu má Česko jedny z nejvyšších konečných cen za plyn a na rozdíl od Polska či Slovenska ceny neklesají, ale stoupají. Čím to je?

Ta čísla mne překvapila a těžko vám odpovím za celou Českou republiku. Za Pražskou plynárenskou mohou říct, že průměrná cena klesla, což se projevilo i v našich výnosech. Odhaduji, že meziročně zákazníci ušetří tak 11 procent. Takže i když máme větší množství velkých a malých zákazníků a dodáváme jim více plynu, šly nám tržby dolů. Cena plynu se skládá ze dvou složek. Tou první je poplatek za distribuci, který určuje Energetický regulační úřad. A i když zde stouply poplatky asi o tři procenta, celkově zákazníci ušetřili, protože cena komodity, která tvoří většinu, šla na trzích dolů. Popravdě nevím, jak Eurostat ceny pro zákazníky počítá, může to být například otázka špatně zvolených srovnávacích dat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se