Premiér Bohuslav Sobotka ani ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) na dopoledním jednání s menšinovými odbory České pošty neodvrátili stávku chystanou na pondělí.

Sobotka sice uvedl, že přetížení zaměstnanci si zaslouží lepší platy i podmínky, stejně jako by pošta měla investovat do zkvalitňování svých služeb. Stávkou si ale více peněz nevybojují, vzkázal.

Stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Na růst platů z toho má jít minimálně třetina, což představuje 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně, uvedl Chovanec.

Kompenzaci za nevýdělečné služby (typicky doručování dopisů na všechna místa v Česku) měl původně hradit fond, do kterého měli přispívat konkurenti České pošty, ten ale nakonec nevznikl, a náhradu tak bude platit stát.

"Rozumím požadavku na růst mezd a co nejlepší pracovní podmínky, ale máme limity ekonomických možností a ty jsou nastaveny jinak než u firem, které mají vyšší mzdy a odvádějí dividendy do zahraničí," říká Sobotka. Ministr vnitra, pod něhož pošta spadá, a generální ředitel podniku Martin Elkán mají podle něj dodat v prvním pololetí strategii rozvoje pošty včetně plánu mzdového vývoje.

Babiš chce transparentnější hospodaření

Ministerstvo financí, které by kompenzace z rozpočtu mělo vyplatit, ale po vedení pošty chce "rozkrýt své hospodaření, které je netransparentní," řekl dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO). A pokud se poště nedaří, měly by se snížit i odměny managementu, dodal.

"Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300 000 korun plat a ještě 300 000 bonus. Takže jestli se poště nedaří, tak by si měli snížit příjmy," uvedl Babiš.

Stávkovat chce pětina zaměstnanců

Práci chce na dvě hodiny během pondělí 19. prosince zastavit zhruba pětina zaměstnanců pošty. Celkem jde o zhruba šest tisíc členů Odborového hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislého odborového sněmu České pošty. Menšinové odborové svazy požadovaly navýšení tarifní mzdy pro všechny zaměstnance o 2500 korun měsíčně.

Vedení státního podniku označuje takové požadavky za nereálné. Odborářům vytýká také to, že nevyužili všechny možnosti k jednání, a když už sáhli k radikálnímu řešení, nepředali mu ani seznamy stávkujících, ani seznamy pracovišť, aby se na výpadek pracovníků mohl připravit. Proto bude podle právníků pošty taková stávka nelegální.

Před Vánoci je přitom provoz na poště téměř dvojnásobný. Za prvních čtrnáct prosincových dní zpracovala pošta denně v průměru o 70 procent balíků více než v měsíci květnu, v přepočtu na váhu je to 1630 tun denně. Ke konci adventu však nápor balíků ještě houstne.  

"Poštu nejde vydírat. Nemůžeme ustoupit nesmyslným požadavkům. Uděláme maximum, aby balíky dorazily včas, ale dosud jsme nedostali podklady, abychom se na stávku mohli připravit," uvedl Elkán.

Většina zaměstnanců se ke stávce připojit nechtěla. Pošta se totiž s většinou odborových organizací dohodla na růstu tarifních mezd od dubna 2017 v průměru o 2,6 procenta. Pracovníci si tak měli přilepšit v průměru o 550 korun.

Česká pošta zaměstnává přes 30 000 lidí, z toho více než 90 procent je v provozu a obchodu. Jejich průměrná mzda loni dosahovala 21 841 korun, tedy téměř o šest tisíc méně, než je celostátní průměr. Státní podnik obsluhuje 3200 poboček. Loni zvýšil konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu – na 302 milionů korun.