Dvacátého září tohoto roku zažil internet největší DoS útok (zahlcení cíle falešnými požadavky − pozn. red.) své historie. Provoz o síle 620 gigabitů za sekundu vyřadil z provozu web Briana Krebse, novináře zabývajícího se kybernetickou kriminalitou. Rekord padl krátce nato, kdy byla francouzská hostingová firma OVH postižena útokem o síle jednoho terabitu za sekundu. Pak to šlo ráz na ráz. Na konci října DoS útok na Dyn, poskytovatele infrastruktury pro řadu velkých webů jako GitHub, Twitter, Netflix nebo Airbnb. V listopadu DoS útok, který prakticky odřízl od internetu celou Libérii. Za všemi těmito ataky stojí botnet (na dálku, bez vědomí majitele ovládaná síť zařízení − pozn. red.) jménem Mirai.

Mirai není nijak sofistikovaný. Jde o malware − škodlivý software, který prohledává internet a hledá nezabezpečené domácí routery, IP kamery a další podobná zařízení. Nepátrá po chybách, prostě vyzkouší několik desítek nejběžnějších výchozích hesel. Sofistikovanost útoku je zhruba srovnatelná s tím, jako byste vykrádali auta tak, že budete chodit po parkovišti a zkoušet, kolik lidí je zapomnělo zamknout. Problém je, že tady je těch "nezamčených aut" tolik, že dokáže shodit prakticky každou službu na internetu. Odhady se liší, ale zpravidla se pohybují mezi 300 tisíci a milionem zařízení. Jedno každé z nich je slabé, ale pokud spojí síly, je zaděláno na pořádný problém.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru