Trumpovi ani Reaganovi ještě pár měsíců před volbami nikdo nevěřil, že by mohli zvítězit. Oba byli v předchozí kariéře "showmany" svého druhu, ale ani jeden neměl politiku za původní povolání. A oba říkali, ač každý jinak, že největším problémem USA je vláda ve Washingtonu. Nabízí se ještě jedna podobnost: Reagan snížil daně, zvýšil výdaje na obranu a vytvořil na svoji dobu obří deficity rozpočtu. Trumpův plán je podobný.

Přestože plány vypadají podobně, výsledky se mohou lišit. Když Reagan přebíral Bílý dům, Spojené státy měly veřejný dluh ve výši 31 procent HDP. Trump v lednu zdědí dluh 105 procent HDP. Zvyšování zadlužení tak bude riskantnější než za Reagana.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru