Revoluční novela zákoníku práce, která má platit od jara příštího roku, výrazně mění podmínky pro práci z domova. Podle ministerstva práce víc ochrání zaměstnance a jejich bezpečnost, podle kritiků se jen plete do toho, co doposud docela dobře fungovalo bez jakékoliv regulace.

Faktem je, že dvě třetiny z celkového počtu lidí, kteří oficiálně pracují z domova, jsou podle všech světových statistik příslušníky svobodných povolání a živnostníci. Ti se na zákoník práce ohlížet nemusí. Pouze na zákony o daních, které říkají, co je a co není uznatelným nákladem práce z domova. A podle čísel ze světa také pracovníci ve stavebnictví, z čehož lze usuzovat, že zaměstnávání na takzvaný švarcsystém (tedy bez placení pojištění a daní za zaměstnance) není problémem jenom v České republice.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru