Muži ve stříbrných žáruvzdorných oblecích a kuklách přihazují do pece uhlí, až z ní šlehají modré plameny. Uvnitř se taví měď a cín na zvonařský bronz. Až se jeho teplota vyšplhá na 1200 stupňů a zbarví se do ruda jako láva, přijde jeho čas.

Muži ve stříbrném ho opatrně, co možná nejrovnoměrněji vlijí do připravených hliněných forem umístěných ve slévárenském písku.

Uvnitř dílny v Brodku u Přerova, v jednom z posledních zvonařství v Česku, vládne horko a mírný neklid. Blíží se jedna hodina po poledni, což bývá zpravidla čas hlavní desetiminutovky dne − právě se schyluje k odlévání.

"Vždycky je to nový okamžik, pokaždé je to jiné," popisuje Leticie Vránová-Dytrychová, která zvonařskou dílnu nyní vede. Týdně vyrobí kolem šesti velkých zvonů do kostelů nebo třeba radničních věží, hasičských zbrojnic, památek nebo pro soukromníky. Putují třeba i do Japonska, Spojených států nebo Ruska.

Teď mají navíc v Brodku napilno, odběratelé chtějí mít hotovo do Vánoc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.