Muži ve stříbrných žáruvzdorných oblecích a kuklách přihazují do pece uhlí, až z ní šlehají modré plameny. Uvnitř se taví měď a cín na zvonařský bronz. Až se jeho teplota vyšplhá na 1200 stupňů a zbarví se do ruda jako láva, přijde jeho čas.

Muži ve stříbrném ho opatrně, co možná nejrovnoměrněji vlijí do připravených hliněných forem umístěných ve slévárenském písku.

Uvnitř dílny v Brodku u Přerova, v jednom z posledních zvonařství v Česku, vládne horko a mírný neklid. Blíží se jedna hodina po poledni, což bývá zpravidla čas hlavní desetiminutovky dne − právě se schyluje k odlévání.

"Vždycky je to nový okamžik, pokaždé je to jiné," popisuje Leticie Vránová-Dytrychová, která zvonařskou dílnu nyní vede. Týdně vyrobí kolem šesti velkých zvonů do kostelů nebo třeba radničních věží, hasičských zbrojnic, památek nebo pro soukromníky. Putují třeba i do Japonska, Spojených států nebo Ruska.

Teď mají navíc v Brodku napilno, odběratelé chtějí mít hotovo do Vánoc.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru