Mobilní radary by měl české armádě nejpozději do roku 2021 dodat Izrael. Novinářům to ve středu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté, co kabinet informoval o výsledcích tendru. Česko by tak měl chránit radar, který je součástí systému Iron Dome. Izrael jej používá při ochraně svých měst před palestinskými raketami. Komise vybírala ještě z francouzské a švédské nabídky. Za osm radarů by mělo Česko zaplatit podle tendru 2,9 miliardy korun bez DPH. Na zakázce bude spolupracovat pardubická firma Retia. V Česku by se mělo vyrábět 30 procent radaru, sdělil to mediální zástupce firmy Andrej Čírtek.

Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. Ve spolupráci s plánovanou náhradou protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB zajistí aktivní protivzdušnou obranu. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti.

Stropnický připomněl, že radary sovětské výroby mají několikanásobně překročenou životnost. Komise se 32 členy posuzovala podle něj 105 základních kritérií a přes čtyři stovky parametrů nabídek. "Doporučila vybrat nabídku Izraele. Je to jeden z nejmodernějších systémů vůbec. Významná část výroby bude v České republice," řekl novinářům na tiskové konferenci po jednání vlády.

Do Vánoc by se mělo začít hovořit o podobě smluv, podepsány by měly být v polovině příštího roku, řekl ministr. První část radarů by měla mít armáda k dispozici v roce 2019, ke kompletní obměně by mělo dojít nejpozději v roce 2021, uvedl Stropnický.

Izraelci by měli do Česka dodat radar od státního podniku Elta Systems, který vyrábí systém Iron Dome. Je schopen nejenom zjistit raketový útok, ale i vyhodnotit, kam raketa dopadne, a v případě nebezpečí útoku na zalidněnou oblast ji sestřelit. Elta české armádě nabídla radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar, radar pro více rolí), který je součástí tohoto systému.

Již před rokem se izraelská firma dohodla se společností Retia, že se tato česká společnost bude na výrobě radaru v případě úspěchu v tendru podílet. "V ČR by se mělo realizovat 30 procent objemu zakázky a v Pardubicích bude instalována speciální linka na výrobu polovodičových anténních modulů radaru nejmodernější galium-nitridovou technologií," uvedl Čírtek. V České republice bude podle něj zároveň zajišťován celoživotní servis radaru. Čírtek poznamenal, že by ze zakázky měly mít prospěch i další čeští subdodavatelé a vzniklá výrobní kapacita by mohla být časem použita i pro další zahraniční zákazníky.