Stavební bytové družstvo Praha v posledních letech ve spolupráci s developerem Finep dostává svému názvu a byty si pro lidi opět po delší odmlce nechává stavět. Družstvo chce nyní vyzkoušet nový model výstavby bytů, díky němuž by dosáhlo u banky na levnější úvěr "pod úrovní" běžných hypoték. V rozhovoru s HN to říká Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha, jež patří mezi největší správce bytů v České republice. Stará se o více než 20 tisíc bytů a garáží, v družstevním vlastnictví je ale jen zlomek − asi 500 bytů.

HN: Propagujete družstevní formu bydlení, ale lidé až na výjimky touží byt vlastnit. Přitom družstvo má podle vás výhodnější pozici při jednání s neplatiči. Proč tedy lidé dál převádějí byty do osobního vlastnictví?

Po roce 2000 se převedla drtivá část našich bytů, dnes už se jich převádějí jen desítky ročně. U nových bytů, které stavíme s Finepem, zažádalo o převedení do vlastnictví deset patnáct procent zájemců, ostatní zůstávají členy nově založených družstev. Chystáme ale model, kdy umožníme převedení bytů nejdříve po uplynutí pěti let lidem, kteří o to projeví zájem. Inspirací jsou pro nás kolegové z bytového družstva Pokrok. Postavili třicetibytový dům s podmínkou, že byty nebudou pět let převáděny. Po uplynutí této doby členy oslovili, jestli mají zájem o převod bytu do vlastnictví, a nepřihlásil se nikdo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru