Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl převzal v roce 2014 dlouhodobě nejpomalejší soudy v republice. Dnes se situace otáčí a počet nevyřízených věcí se snižuje. Přesto soudci bojují na jiné frontě − s množstvím oddlužení lidí. Podle Dörfla by se mělo uvažovat, jak tuto agendu od soudů co nejvíce odklonit. "Oddlužení je pro soudce agenda na hranici toho, co by vůbec měl dostat. Soudy ji dělají proto, že jde o bankrot, osobní úpadek, ale v podstatě to, jak je splátkový kalendář nastavený, není právnicky zajímavé," tvrdí Dörfl. "Soudy by měly řešit jen ty spory, jež pak z úpadku vzejdou. Nebo situace, kdy oddlužení není dobře zvládnuté a řeší se formou konkurzu," dodává šéf severočeské justice.

HN: Ministerstvo spravedlnosti připravilo dvě novely insolvenčního zákona. Pomohou vám s množstvím případů?

První novela, kterou minulý týden schválili poslanci, směřuje k tomu, aby na sebe insolvenční správci převzali aspoň část soudcovské práce. Aby předpřipravili návrh oddlužení a soudce kvůli tomu nemusel jít do jednací síně. Další návrh, který míří do Legislativní rady vlády, pak směřuje k tomu, že by se prodloužila lhůta oddlužení z pěti až na sedm let a ještě by se snížila hranice uspokojení věřitelů. V tomto bodě jsme se s předsedy krajských soudů shodli na tom, že si to technicky nedovedeme vůbec představit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.