Rumunský prezident Klaus Iohannis rozhodně trvá na tom, že mandát k sestavení nové vlády od něj nedostane Liviu Dragnea, šéf Strany sociální demokracie (PSD), která zvítězila v nedělních parlamentních volbách. Na úterní tiskové konferenci zopakoval, že sestavením kabinetu nepověří nikoho, kdo není bezúhonný. Dragnea byl letos odsouzen k podmíněnému trestu.

"Stanovil jsem kritéria bezúhonnosti (pro jmenování předsedy vlády) ještě před volbami, aby po nich nebyly žádné diskuse. A tato kritéria jsou stále v platnosti," prohlásil podle agentury AFP nejvyšší rumunský představitel v Bukurešti.

Dodal, že na tomto svém stanovisku nic nezmění, ani když bude změněn zákon, který zabraňuje účast ve vládě každému, kdo byl v minulosti odsouzen nebo je vyšetřován kvůli korupci. Tuto úpravu právního předpisu chtějí prosadit sociální demokraté.

Dragnea sám už v neděli, když bylo jasné vítězství jeho PSD, prohlásil, že bude o post premiéra usilovat. Přitom byl letos v dubnu podmínečně odsouzen k dvouletému vězení kvůli podvodům a podplácení s cílem ovlivnit v roce 2012 referendum o sesazení tehdejšího prezidenta Traiana Basesca.

PSD v neděli vyhrála volby do Poslanecké sněmovny ziskem 45,5 procenta hlasů a do Senátu se 45,71 procenta hlasů. Míří tak zpátky k moci po loňské demisi kabinetu sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty, vynucené masovými demonstracemi, které vyvolal tragický požár v bukurešťském nočním klubu se 64 oběťmi. Mnozí neštěstí přičetli neúnosné korupci v zemi, neschopnosti veřejné správy a opomíjení bezpečnostních norem.

Související