Slovenský miliardář Ivan Chrenko je o krok blíže k tomu, aby zdemoloval komplex budov ve stylu brutalismu na Vinohradské třídě a na jeho místě postavil moderní administrativní centrum. Ministerstvo kultury podle informací Hospodářských novin zamítlo návrh Klubu za starou Prahu prohlásit objekty bývalého ústředí plynárenské společnosti Transgas za kulturní památku. "Architektonické kvality stávající budovy nevyvažují závažné urbanistické nedostatky," píše se ve stanovisku ministerstva. To zatím není pravomocné.

Proti demolici se letos kromě Klubu za starou Prahu postavila architektka a kurátorka Národní galerie Radomíra Sedláková. Podle ní jsou budovy ze 70. let významné, a neměly by se proto bourat. Developer naopak označil řízení ministerstva za formalitu. Své přesvědčení, že demolice je nutná, opřel o podporu ze strany řady významných architektů, včetně jednoho z autorů stávajících budov Václava Aulického.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ministerstvo kultury se rozhodlo neprohlásit komplex budov bývalého Transgasu na pražské Vinohradské třídě za kulturní památku.
  • Společnost HB Reavis miliardáře Ivana Chrenka tak bude moci budovy, ve kterých donedávna sídlili pracovníci Všeobecné zdravotní pojišťovny, srovnat se zemí.
  • Na místě vyroste nový administrativní komplex podle návrhu architektonického studia Jakub Cigler Architekti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.