Britská zpěvačka Kate Bush vždy kladla důraz na spojení hudby s vizuální prezentací. Stačí se jen podívat na její výjimečně nápadité videoklipy.

Když se na jaře 1979 vydala na krátké turné, spojila písně s objevnými tanečními výstupy a divadelními vložkami. Na choreografii a pestrosti kostýmů si dala záležet, takže po smršti pódiových nápadů všichni čekali, s čím na jeviště přijde příště.

A čekali 35 let. Kate Bush nevystupovala, až do předloňska. Tehdy v londýnském sále Hammersmith Apollo odehrála 22 koncertů a celý ten program, dlouhý 155 minut, teď vychází na trojalbu Before the Dawn.

Záznam je ovšem ochuzen o multimediální složku, která měla na úspěchu vystoupení podstatný podíl.

Kate Bush koncertní sérii nepřipravila jako vyváženou retrospektivu své tvorby a už vůbec ne jako přehlídku hitů. Těch sice několik zaznělo, ale hlavní část představení tvořily dvě rozměrné písňové suity: The Ninth Wave z roku 1985 a o 20 let mladší A Sky of Honey. Obě teď zabírají druhý a třetí disk trojalba.

Kolem jejího návratu se už nakupilo hodně superlativů a nadšení je pochopitelné. Když má někdo tak úžasnou pověst a na pódium se vrací po dlouhé pauze, má o zájem postaráno: nemusí se přizpůsobovat ničemu než vlastním uměleckým ambicím.

Nikdo tedy neprotestoval, že nezazněla většina zpěvaččiných hitů, nikdo nenamítal, že vynechané písně z období 1978 až 1982 v sobě přece jen měly víc bezprostředních nápadů, než obsahuje její tvorba z posledních let. Diváci prostě byli šťastni, že jsou přítomni chvíli, která se už nebude opakovat.

Trojalbum však už tu příchuť jedinečnosti nemá, zvlášť když chybí vizuální vjem.

Kate Bush stále velmi dobře zpívá, ale již dříve vydané verze stejně zůstávají nepřekonány. Když už zpěvačka udělala nějaké změny, nebyly většinou k lepšímu. To platí i pro nové vsuvky v obou suitách, tedy recitace či jedinou novou píseň Tawny Moon.

Vizuální složka, v níž se propojovaly divadelní výstupy, projekce, taneční čísla a světelný design, zde prostě chybí. Jsou však všechny důvody si myslet, že se i obrazového záznamu jednou dočkáme.

Související