Banky v Česku musí jako v jedné z mála zemí EU vytvářet proticyklickou kapitálovou rezervu. ČNB její sazbu drží na úrovni 0,5 procenta, zatímco ve většině zemí unie je na nule. Může se to zdát paradoxní, protože zároveň s využitím této restrikce bude ČNB nejméně v prvním čtvrtletí příštího roku měnové podmínky naopak dále uvolňovat prostřednictvím devizových intervencí. Jdou restrikce a současně uvolňování dohromady?

Záleží, kam se podíváme. Jedním z důvodů zavedení kladné úrovně sazby je situace na českém nemovitostním trhu, který se ČNB jeví jako poněkud přifouknutý. Data Eurostatu ukazují, že nemovitosti v Česku letos ve druhém čtvrtletí meziročně podražovaly o 6,3 procenta. V Rakousku to pro srovnání bylo o devět procent. A zatímco poměr celkových úvěrů k HDP je u nás necelých 90 procent, v Rakousku je to kolem 150 procent. Tento ukazatel je přitom klíčový při stanovování proticyklické sazby. A Rakousko ji drží na nule.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru