Slavný popkulturní levicový slovinský filozof Slavoj Žižek se na mě ostře podíval a vykřikl: "Jste komunista!" Už 10 minut jsem se snažil ukončit debatu, kterou jsem s ním, tureckou spisovatelkou Elif Shafakovou a 12 studenty z různých zemí Evropy vedl na závěr celodenní konference European Angst v bruselském kulturním centru Bozar před sálem naplněným po střechu.

Naše debata byla poslední a mým hlavním úkolem bylo udržet slavného mluvku na uzdě, aby se vedla opravdová diskuse, která by se − pokud možno − k něčemu dobrala. Aby mladým lidem na pódiu, v sále i na sociálních sítích vyslala signál o tom, jak zacházet s právě probíhající vlnou populismu a nacionalismu v Evropě.

V článku se dále dozvíte

  • V bruselském kulturním centru Bozar se uskutečnila konference European Angst - tedy Evropská úzkost.
  • Vzhledem k tomu, že šlo o projekt různých institucí z několika států, to dopadlo zřejmě tak, jak muselo - a jak nejspíš dopadne celá rozhádaná Evropa, neochotná si naslouchat.
  • Jestli Evropská úzkost něco ukázala, tak to byl způsob, jak oponenty zahnat do kouta, aby jim nezbylo než se pro záchranu obrátit k extrému.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.