Velké spory vyvolal v Německu návrh berlínských zástupců strany Levice jmenovat do vysoké pozice na zdejší radnici muže, který před revolucí pracoval pro východoněmeckou tajnou službu Stasi. O tom, zda se šestačtyřicetiletý Andrej Holm skutečně stane v regionální správě státním tajemníkem pro oblast bydlení, se rozhodne v úterý.

Holm se narodil v roce 1970 do rodiny přesvědčených východoněmeckých komunistů a jen krátce před revolucí v roce 1989 vstoupil po vzoru svého otce do řad ministerstva státní bezpečnosti (Stasi). Vázací akt, který Stasi charakterizoval jako ozbrojený orgán dělnicko-rolnické moci sloužící ochraně socialistické společnosti, podepsal jako osmnáctiletý 1. září 1989.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Službu nastoupil po šestitýdenním výcviku v jednotce nesoucí jméno Felixe Dzeržinského 6. října, tedy pouhý den před oslavami 40 výročí Německé demokratické republiky a v době, kdy už tlak východoněmeckých obyvatel na změnu režimu začínal být těžko udržitelný. Lidé pravidelně protestovali v ulicích, desetitisíce jich přes Prahu a Budapešť utíkaly na Západ.

Na sepisování zpráv o opozici se Holm, který u Stasi zůstal až do jejího rozpuštění, podle svých slov nepodílel, na starosti měl prý podnikové zprávy.

Předrevoluční minulostí Holma, který dnes přednáší na Humboldtově univerzitě o sociologii bydlení a bytové politice, by se nejspíš nikdo nezabýval, kdyby se ho strana Levice, která je spolu se sociálními demokraty a Zelenými součástí nové koalice, nerozhodla nominovat do funkce státního tajemníka.

Tímto krokem si vykoledovala vlnu kritiky. Média hovoří o prolomení tabu, opoziční politici zase o urážce Berlíňanů.

Podle křesťanských demokratů (CDU) není návrh Levice, který je urážkou Berlíňanů a Berlíňanek, v žádném případě možné přijmout. Strana proto berlínského primátora Michaela Müllera vyzvala, aby jmenování Holma zabránil. Proti jmenování jsou i svobodní demokraté (FDP), podle nichž by se s Holmem do berlínských bytů vrátila Stasi, a Alternativa pro Německo (AfD). Návrh kritizoval také šéf památníku Stasi v berlínské čtvrti Hohenschönhausen.

Koaliční sociální demokraté jsou v otázce rozděleni, někteří z nich mluví o zbytečné provokaci, jiní - stejně jako Zelení - o tom, že se Holm, ke své minulosti staví otevřeně.

O jmenování muže, který říká, že svůj životopis nemůže změnit, ale může se z něj poučit, mají berlínští zastupitelé rozhodnout ještě v úterý.