Největší italská banka UniCredit, která od listopadu roku 2007 podniká také v Česku, představila v úterý v Londýně radikální plán svého ozdravení. Na něj potřebuje dodatečný kapitál v hodnotě 13 miliard eur. Její šéf Jean-Pierre Mustier, který ústav řídí od letošního července, věří, že investoři budou mít o emisi, plánovanou na první kvartál příštího roku, zájem.

Výnos z ní poslouží nejenom k posílení kapitálové pozice UniCredit, ale i jako lepší pojistka budoucích rizik. Ta jsou spojena hlavně se značným objemem špatných půjček. I když letos klesly, koncem září představovaly 76,8 miliardy eur, když celkové vklady klientů dosáhly 470,3 miliardy eur.

"Důsledně jsme se pustili do boje se starou zátěží, abychom výrazně zlepšili naši bilanci a vytvořili základ pro trvalé zvyšování zisků," poznamenává Jean-Pierre Mustier.

Finanční trhy vnímají zprávu o ozdravném programu UniCredit kladně. Kurz jejích akcií na milánské burze cenných papírů během úterního dopoledne vyletěl o více než sedm procent na 2,60 eura.

Zbavuje se špatných půjček i části majetku

K "pročištění" bankovní rozvahy přispěje především prodej špatných půjček v hodnotě 17,7 miliardy eur. Odkoupí je americká investiční společnost Pimco, vlastněná německou pojišťovnou Allianz, a americká Fortress Investment Group.

UniCredit zlepší svoji kapitálovou pozici i prodejem druhé největší polské banky Peakao, na kterém se dohodla před necelým týdnem Třetinový podíl od ní za 2,5 miliardy eur odkoupí největší polská pojišťovna PZU a fond PRF.

Italové také prodali svoji firmu Pioneer Investments spravující četné fondy francouzské firmě Amundi za 3,6 miliardy eur.

Zanikne dalších 6 500 pracovních míst

Součástí ozdravných opatření je zrušení dalších 6 500 pracovních míst. Do roku 2019 by tak mělo zaniknout asi 14 tisíc pozic, tedy zhruba každá desátá. Postižena bude v prvé řadě Itálie, kde se dodatečné propouštění dotkne 3 900 lidí a zavřeno tam bude zhruba 800 poboček.

Škrty zasáhnou také Německo, kde Italové vlastní mnichovskou Hypo-Vereinsbank. Plánovaná redukce tam obnáší kolem 1 500 míst, což je každá pátá pozice, kterou UniCredit v Německu zřídila, sděluje list Handelsblatt.

Na prodej své německé dcery však milánská centrála v žádném případě nepomýšlí. Pro UniCredit představuje "strategický majetkový podíl".

Italové rovněž neuvažují o prodeji svého byznysu v Česku a na Slovensku, ani o tom, že by se zde propouštělo. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala loni čistý zisk 5,64 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o 15 procent více. Letošní první pololetí hodnotí jako velice úspěšné. Vydělala 3,5 miliardy korun čistého, což představuje meziroční růst o 11,9 pocenta.