Odpůrci schváleného zákazu kouření v restauracích vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody. Je to zásadní námitka, především v současném kontextu, kdy svoboda skutečně ohrožena být může, a to z mnoha stran. Proto je nutné se s argumenty odpůrců zákazu ještě jednou uceleně vyrovnat.

Základní námitka odpůrců zní, že státu není nic do toho, co se v soukromých provozovnách děje. V privátní hospodě platí pravidla hospodského, říkají. Jenže ve skutečnosti žádný prostor, ve kterém vstupují lidé do vzájemného kontaktu, stoprocentně privátní není. Nikdy neplatí jen "něčí" pravidla, vždy platí především zákony. Nikoho by asi nenapadlo říkat, že v hospodě má platit právo šaría jen proto, že hospodský je salafista. Zajímavé je, že u kouření, které má přesně popsatelné zdravotní a sociální následky, argument "privátních pravidel" někoho napadá. Je zkrátka třeba smířit se s tím, že ochrana lidí, na které se shodne valná většina společnosti, stojí výš než privátní pravidla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru