Cena půdy v Česku rostla doteď o desítky procent ročně, rychleji než ostatní věci, do kterých je možné investovat. Pole podražila tolik, že se část zemědělců a politiků rozhodla obchodování s nimi výrazně omezit. Zvyšující se cena půdy prohlubuje napětí mezi jejími vlastníky a zemědělci, přitom právě dražší odprodej představuje nyní jedinou cestu, jak na investici do půdy vydělat. Při současných cenách a obvyklém nájmu vynáší zemědělské pozemky, tedy pole či louky, jen okolo dvou procent ročně. To je zhruba třikrát méně než pronájem bytu v Praze.

Odborníci se shodují, že doba, kdy cena půdy v tuzemsku raketově rostla, je pryč. Podle specializovaného serveru Farmy.cz jsou teď ceny zhruba o čtvrtinu vyšší než loni, rostly ale hlavně počátkem roku. "Ve druhém pololetí bude zaznamenaný růst minimální, stejně tak bude pomalý i příští rok. Pokud dojde k zásahům do trhu s půdou, třeba zavedením předkupního práva pro zemědělce, nelze vyloučit ani stagnaci či pokles cen," říká Jaroslav Urban z Farmy.cz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.