Parlamentní volby v Rumunsku vyhrála podle očekávání Sociálnědemokratická strana (PSD), jejíž vláda padla před rokem v důsledku protestů po tragickém požáru v bukurešťském nočním klubu. Vítěz voleb již dal najevo, že začne jednat o vytvoření vlády se svým dlouhodobým spojencem, Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Podle dvou průzkumů uskutečněných mezi voliči, kteří právě odcházejí z volebních místností, získala PSD 45,5 procenta až 45,8 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters

Sociální demokraté v kampani mimo jiné slibovali zvýšit mzdy a důchody. Rumunsko zůstává jednou z nejchudších zemí Evropské unie.

"V následujících dnech zahájí PSD a ALDE jednání s cílem vytvořit v parlamentu novou většinu," řekl šéf PSD Liviu Dragnea. "Dnešní (nedělní) výsledek jasně naznačuje, jakou budoucí vládu si Rumuni přejí," dodal.

Středopravá Národní liberální strana by podle průzkumů agentur CZRS-Avangarde a IRES měla získat 20,7 procenta, respektive 21,0 procenta. Novému seskupení Svaz záchrany Rumunska průzkumy přičítají 8,0 procenta a 9,2 procenta hlasů.

Voliči měli příležitost zvolit 466 poslanců a senátorů obou komor parlamentu. První dílčí výsledky voleb by měly být známy v pondělí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Podle pozorovatelů by PSD mohla vytvořit vládu s rumunskou Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu. Zemi nyní vede úřednická vláda Daciana Ciolose, která loni v listopadu vystřídala kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty. 

Incident v nočním klubu si vyžádal 64 lidských životů a mnozí v něm viděli výsledek neúnosné korupce v zemi. Korupce také byla hlavní příčinou toho, že z nynějšího parlamentu, zvoleného v roce 2012, přišlo předčasně o mandát 15 procent zákonodárců.

Související