Michal Vít z pražského think-tanku Europeum na konci listopadu nasedl do auta a projel celou Balkánskou trasu. Po ní z Turecka do zemí Schengenu loni přišel zhruba milion uprchlíků a migrantů.

Evropská dohoda s Tureckem tento proud téměř zastavila, malé počty lidí však na Balkán každý den stále přicházejí. Část z nich končí v Srbsku. Ale chtějí dál do Evropy.

"Všichni přicházejí díky převaděčům. Je to vysoce organizovaná struktura, s kontakty v nejvyšších politických sférách," říká Vít. Podle něj je pro Evropu lepší Srbsku nadále platit za to, že uprchlíky nepouští dál. Srbové dobře vědí, že migranti nejsou jejich problém.

Jak velký je v Srbsku problém s migrací?

Do Srbska přichází podle organizací, které pracují s uprchlíky, každý den asi 100 lidí. Stejně tak do Makedonie. Většinou jsou ze zemí severní Afriky nebo z Pákistánu, takže mají nulovou šanci někde dostat azyl.

A domů se rozhodně vrátit nechtějí. Asi z 20 procent to však jsou Syřané a Afghánci, často ti, kteří v Afghánistánu během americké intervence spolupracovali s Američany.

Jak se tam lidé dostávají? Hranice na Balkáně by teoreticky měly být pro migranty zavřené.

Všichni přicházejí díky převaděčům. Je to vysoce organizovaná struktura, s kontakty v nejvyšších politických sférách. Přejít hranice jen tak ve skupině jako loni už dnes nejde. Všichni migranti musí zaplatit a spolehnout se na převaděče. S převaděčstvím se potýkají i čeští policisté, kteří v Makedonii a Srbsku pomáhají s ostrahou hranic.

V Makedonii je to rozsáhlejší, protože ta je v podstatě v rozkladu. Srbsko v rozkladu není, ale úplně stabilní zemí bych ho taky nenazval. V Makedonii však tito lidé nezůstávají, skoro všichni odcházejí do Srbska.

Sto lidí denně, tedy každý měsíc tři tisíce migrantů. Jak dlouho to Srbsko bude zvládat?

Evropská unie Srbsku pomáhá. Zrovna nedávno mu poslala 15 milionů eur (přes 400 milionů korun). Dokud bude tato pomoc pokračovat, žádný zásadní problém se z toho stát nemusí. Tedy pokud se počet migrantů přicházejících do Srbska nějak výrazně nezvýší. Srbové vědí, že to není jejich problém: ti lidé nechtějí zůstat v Srbsku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se