Ve věku 95 let zemřel astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl zeměkouli. Oznámil to guvernér amerického státu Ohio John Kasich, za který byl Glenn v minulosti rovněž dlouholetým členem Senátu USA. Glenn byl posledním žijícím členem skupiny sedmi pilotů vybraných k tomu, aby se stali prvními astronauty.

"John Glenn je a vždy bude hrdinou v rodném Ohiu. Jeho dnešní odchod je důvodem ke smutku nás všech," uvedl Kasich.

Před týdnem byl Glenn hospitalizován v nemocnici, která se specializuje na rakovinu. Senátorovy zdravotní problémy ale mluvčí Jamesovy onkologické nemocnice ve státě Ohio neupřesnil. Podle tamních médií se zdravotní stav někdejšího stíhacího pilota Glenna zhoršuje od operace srdce v roce 2014 a následné mozkové mrtvice.

Glenn patřil do skupiny sedmi vojenských pilotů, kteří byli v roce 1959 vybráni jako budoucí astronauti. Dne 20. února 1962 se stal prvním Američanem, který obletěl zeměkouli. Do vesmíru se sice už o tři čtvrtě roku dříve podíval Glennův krajan Alan Shepard a po něm i Virgil Grissom, jejich kosmické lodě ale za hranice vesmíru jen krátce "skočily" po balistické dráze. Až Glennův let na palubě lodi Friendship 7 se vyrovnal výkonu sovětského kosmonauta Jurije Gagarina, který planetu Zemi obletěl už 12. dubna 1961.

Glenn se na oběžnou dráhu ještě jednou vrátil, roce 1998, jako člen posádky raketoplánu Discovery. Glennovi tehdy bylo už 77 let, a stal se tak s přehledem nejstarším astronautem historie. Na palubě raketoplánu strávil devět dní. Oficiálním důvodem pro jeho zařazení do posádky bylo zkoumání účinku stavu beztíže na starší organismus. K nevídanému "restartu" astronautské kariéry mu pomohlo přátelství s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem.