V inženýrské geologii byli vždy na světové špičce. Ale jako by na to Češi zapomněli. Sesuv masivu zeminy na dálnici D8 na Drážďany z roku 2013 byl podle ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin Josefa Stemberka kvůli sérii hrubých chyb v počátku stavby a opomenutí všech inženýrsko-geologických pravidel nevyhnutelný. Vůbec je podle něj neuvěřitelné, s jakou lehkovážností byla stavba D8 vyprojektována. Vlastně se při její přípravě úplně zapomnělo na skutečnost, že trasa vede územím, kde hrozí sesuvy.

Všechny omyly se podařilo napravit až v letošním roce. "Nyní už dálnici žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Teď už bych jí razítko dal," říká jeden ze zpracovatelů analýzy příčin sesuvu, kterou si objednalo ministerstvo dopravy.

HN: Kdo je vlastně viníkem sesuvu a vůbec celého zpoždění při otevření dálnice D8? Ministr dopravy Dan Ťok označil za jediného viníka majitele nedalekého lomu − společnost Kámen Zbraslav. Vy jste se ale proti takové interpretaci posudku, který jste zpracovávali, ohradili.

V první řadě bych rád zdůraznil, že příčinou nebyla volba vést dálnici tímto územím. V sesuvných územích se po celém světě i u nás stavělo a staví. Samozřejmě to má svá pravidla. Bohužel při přípravě stavby, dále v období před jejím vlastním zahájením a poté i v průběhu stavby inkriminovaného úseku dálnice D8 se základní pravidla nerespektovala, což vyústilo ve sled událostí, které vyvrcholily v roce 2013 sesuvem, jež dálnici zavalil.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.