V německém hlavním městě a zároveň spolkové zemi Berlíně se vytvořila vláda tří levicově orientovaných stran. Koaliční smlouvu ve středu podle agentury DPA schválila i postkomunistická strana Levice, předtím tak učinila ekologická strana Zelených a středolevicová sociální demokracie (SPD). Nový berlínský kabinet chce mimo jiné investovat do škol, integrace přistěhovalců a rozvoje cyklistické dopravy. Plánuje také výstavbu až 55 tisíc nových bytů.

Nová koalice, která bude Berlínu vládnout v příštích pěti letech, disponuje ve 160členné sněmovně většinou 92 křesel. Starostou Berlína má zůstat i nadále sociální demokrat Michael Müller, který dosud vedl koalici SPD a Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, v níž však kvůli volebním ztrátám obou stran už nebylo možné pokračovat.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Koaliční smlouvu SPD, Zelení a Levice uzavřeli dva měsíce po volbách do berlínské Poslanecké sněmovny. V nich zvítězila s 21,6 procenta právě SPD před druhou CDU se 17,6 procenta. Na třetím a čtvrtém místě skončila Levice a Zelení. Do sněmovny se poprvé dostala také pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která stejně jako liberální Svobodná demokratická strana (FDP) skončí v opozici.

První takzvanou rudo-rudo-zelenou koalici pod vedením SPD na zemské úrovni budou pozorně sledovat i politici na celostátní úrovni, kteří již jednali o možnosti vzniku stejné koalice po volbách do Spolkového sněmu příští rok na podzim.

Související