Rozpočtování ministra financí Andreje Babiše si prý podle prezidenta Miloše Zemana zaslouží Nobelovu cenu, protože dovádí po dvou dekádách státní hospodaření opět k přebytku. Jenže proč tedy v rozpočtu na příští rok vidíme naplánovaný deficit 60 miliard? Tady něco nesedí. Babiš píše něco jiného do zákona o státním rozpočtu a něco jiného je pak realitou. Poslanci tuto hru mlčky přijímají. A protože není jasné, jakým číslům v rozpočtu vlastně věřit, není možné se ani seriózně bavit o úzkých místech rozpočtu: je v něm málo vyčleněno na investice a příliš se dbá na státní zaměstnance, méně na ty, kteří podnikají. Jestli si tento rozpočet nějakou cenu zaslouží, pak ne tu Nobelovu. Ale spíš Darwinovu, což je ironické ocenění pro ty, kteří svým − většinou sebevražedným − počinem zlepšili lidský genofond. V tomto případě ale bohužel v sázce není osud jednoho šílence, ale úspěch celé republiky.

To zmatení mezi čísly v zákoně o státním rozpočtu a samotným reálným rozpočtem zašlo prostě už příliš daleko. Jistěže někdy je pro ministra financí opravdu těžké plánovat. V krizi roku 2009 jsme měli mít původně schodek 38 miliard a nakonec to bylo 192. Ale v dobrých časech je neomluvitelné mít rozdíl mezi čísly v nejdůležitějším zákoně roku a realitou větší než jednotky miliard.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru