Když Julie Alexander začíná diskusi se zástupci měst o možnosti zavádění chytrých technologií, jedna z jejích prvních otázek zní, ve které oblasti utrácí město nejvíc peněz. Alexander, která pracuje jako ředitelka platformy Smart Cities v londýnské pobočce elektrotechnické společnosti Siemens, pak navrhuje s kolegy řešení, jak se mohou města stát chytřejšími. Inovace, které pomáhala zavádět, najdete v izraelském Tel Avivu, v největší vietnamské metropolitní oblasti Ho Či Minově Městě či americkém New Yorku. K rozhovoru jsme se sešli v posledním patře barcelonského hotelu Porta Fira, kde u příležitosti konference o chytrých městech Smart City Expo World ­Congress prezentovala své zkušenosti a názory na budoucnost chytrých měst.

 

Příloha Smart Life

Digitalizace a využití nových technologií ke zvýšení pohodlí a kvality životů lidí nejen ve městech je tématem přílohy Smart life, která vychází v Hospodářských novinách v pondělí 12. prosince.

Jsme dostatečně chytří na chytrý život?

Mnoho lidí dnes žije technologiemi. Chytrá zařízení přibývají neuvěřitelným tempem, už nyní je jich na světě více než samotných lidí. Myslím si, že lidé vcelku chápou, co jim může tato vlna digitalizace přinést. Nesmíme ale zapomenout, že jsme v přechodné fázi. Stále jsou kolem nás lidé, kteří nechtějí být "digitalizováni". To se nejspíš změní v dalších pěti až deseti letech, kdy se chytré technologie stanou běžnou součástí dne. Už dnes ale řadu z nich bereme automaticky, když si on-line objednáváme letenky či lístky do divadla.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Když se chce město stát chytrým, potřebuje zpravidla někoho, kdo mu ukáže cesty a možnosti.
  • Britská expertka Julie Alexander ze společnosti Siemens objíždí světová města a radí jim, jak odstranit dopravní zácpy či uspořit energie.
  • Co funguje v Londýně, nemusí fungovat v Kodani, proto musíme opravdu dobře rozumět tomu, co město potřebuje, říká Julie Alexander.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.