V Amsterdamu, Paříži, Bruselu či Barceloně si mohou řidiči přes mobilní aplikaci Mobypark pronajmout soukromá parkovací místa v době, kdy je jejich majitelé nevyužívají. Místo aby složitě hledali, kde zaparkovat, si stání zarezervují přes telefon a rovnou i zaplatí. Poplatek je přitom výrazně nižší než u komerčních parkovišť. Ve vídeňských tramvajích a autobusech zase cestujícím informační tabule sdělují, kolik kol k vypůjčení se nachází na další zastávce. V Británii pro změnu testují elektrické nákladní auto pro zásobování měst, které bude řídit počítač a které dokáže 3D tiskárna vytisknout za čtyři hodiny. To jsou jen některé příklady zajímavých inovací v dopravě, které souvisí s rozvojem konceptu smart cities.

Všechny tyto chytré nápady mají za cíl bojovat s problémy, jako jsou dopravní zácpy, nedostatečný počet parkovacích míst či znečištění ovzduší a hluk. "Jako řešení nedostačující silniční sítě se nabízí možnost rozšířit silnice, přebudovat křižovatky na mimoúrovňové, postavit nadjezdy, podjezdy či tunely. Tyto stavební úpravy jsou ale zdlouhavé, drahé a často jednoduše nemožné. Je tedy třeba hledat jiná řešení, jak zvýšit kapacitu stávající dopravní infrastruktury," uvádí Tomáš Tichý, ředitel odboru strategického rozvoje ze společnosti Eltodo, která právě tato chytrá řešení vyvíjí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru