Chytré město neznamená jen elektromobily a budovy se solárními panely na střechách. Je to promyšlená, dlouhodobá urbanistická koncepce, která řeší problém daného města nebo obce jako celku a zaměřuje se na konkrétní problémy, s nimiž se obec potýká. Například elektrotechnická společnost Siemens dodává do 17 budov Pardubického kraje systémy, které snižují náklady na provoz a díky kterým dosahují úspory zhruba 71 milionů korun za deset let. Úspory jsou garantovány a kraj do systému nemusí nic navíc investovat, protože všechny investice se platí z dosažených úspor.

A stejně tak se obcím vyplatí inteligentní osvětlení. "Už dnešní systémy umožňují osvětlovat venkovní prostory tak, že zajišťují určitou míru osvětlení pro standardní bezpečnost, ale potom upravují osvětlení podle toho, jak se pohybují lidé na ulicích nebo v daném prostoru. A to samozřejmě významně snižuje náklady na energie," řekl Eduard Palíšek, generální ředitel české pobočky společnosti Siemens u Kulatého stolu, který uspořádaly Hospodářské noviny a jehož tématem byla právě chytrá města neboli smart cities.

Věci na úřadě si lidé zařídí z pohodlí svého gauče

Diskutující se shodli, že jedním z českých měst, které je prozatím v oblasti smart cities nejdál, je jihočeský Písek. Jako první si nechal zpracovat a schválit koncepci chytrého města. "Ovšem každé město a obec jsou jiné a potřebují něco jiného. Některé je průmyslové, jiné kulturní, každé se potýká s vlastními problémy a potřebuje svá řešení," upozornil Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní pražského ČVUT. Podle Palíška ze Siemensu je nejlepší, když výstavba chytrého města vzniká na zelené louce, tedy když se může stavět něco zcela nového.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru