Evropští politici od Helsinek po Sofii pečlivě studují, co se vlastně o víkendu stalo v Rakousku a v Itálii. Hlavně pro ty postkomunistické s národoveckými sklony je těžké pochopit motivy, které vedly rakouské voliče k hlasování pro levicového kandidáta, který nepomlouvá Evropskou unii. Což se teď v Evropě moc nenosí. Pro všechny, kteří se ohánějí referendem jako zásadním nástrojem k uplatnění vůle lidu, je italský výsledek po brexitu dalším potvrzením toho, že politici neumějí odhadnout nálady veřejnosti ani svoji vlastní schopnost tyto nálady ovlivnit.

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku je ranou pro polské, maďarské i české pravicové nacionalisty. Mnozí, jako třeba maďarský premiér Viktor Orbán, už si malovali, že vytvoří novou osu, která převezme iniciativu v Evropské unii. V unii, kterou nechtějí rozmontovat, ale přizpůsobit svým potřebám.

 

 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.