Na otázku, zda je, či není výhodné investovat do umění, neexistuje jednoznačná odpověď. Vždycky je to průsečík několika různých pohledů na věc. Pro mě jako sběratele, který se rád obklopuje uměleckými předměty a žije s nimi, je jedinou možnou odpovědí "ano". Ta radost, nadšení a vášeň, s nimiž získávám každý nový přírůstek do své sbírky, se nedá vyčíslit žádnými penězi.

Posuzujeme-li ale investici z hlediska finanční návratnosti, je třeba se na věc dívat šířeji a o danou oblast se zajímat do hloubky analytickým způsobem. Je nutné sledovat aukční trh a trh s uměním obecně, je nezbytné mít představu o vývoji cen za posledních deset až patnáct let, dobré je radit se s odborníky, jako jsou historici umění, majitelé aukčních domů, galeristé a restaurátoři. Podstatné je i hledisko doby návratnosti investice. Některá dobře koupená díla můžete prodat se ziskem už po krátké době, po roce nebo po dvou letech, u některých ale můžete čekat na zhodnocení mnoho let.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru