Kdo chce investovat do umění, neměl by se soustředit jen na krátké časové období v jeho dějinách nebo na jeden výtvarný proud, soudí prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.

Zároveň také doporučuje překročit hranice k užitému umění. Jako zajímavá investiční příležitost mu přijdou vybraní současní autoři, i když taková investice může být riskantní. Spíš než na modernu, která teď dosahuje nejvyšších cen, doporučuje zaměřit pozornost na staré umění.

HN: Jak hodnotíte právě končící rok 2016 na trhu s uměním?

Vykazuje všechny znaky rekordního roku. Odhaduji, že se objem registrovaných prodejů umění bude v konečném součtu pohybovat kolem 1,3 až 1,5 miliardy korun. Neobjevil se žádný mimořádný zdroj hodnotných děl, jako byla v 90. letech velká restituce umění ze sbírek průmyslníka Jindřicha Waldese. Nicméně bylo překonáno hodně autorských rekordů a z toho je vidět, že jakmile přijde na trh špičková věc, je velmi dobře zaplacená.

Ekonomika je teď dobře rozjetá a to je pozitivní konstelace pro obchodníky, sběratele i investory. Rok 2016 bude jedním z roků, na které se možná bude často vzpomínat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru