V Česku postupně vyrostla řada coworkingových center, sdílených pracovních prostor, ve kterých sídlí nezávislí profesionálové, start-upy či menší firemní týmy. Nejnovější takové centrum se nyní otevřelo ve Štencově domě v Salvátorské ulici nedaleko pražského Staroměstského náměstí.

Investoři prostory upravili do podoby, která se blíží původnímu stavu z počátku minulého století. Tehdy na místě stála nejmodernější tiskařská manufaktura ve střední Evropě, která vznikla podle návrhu významného architekta Otakara Novotného.

Štencův dům

Zrestaurovaný Štencův dům v Salvátorské ulici u Pařížské na Starém městě

Štencův dům v pražské Salvátorské ulici je dílem předního českého architekta první poloviny dvacátého století Otakara Novotného. Budova se skládá z obytné a průmyslové části. Na místě se v první polovině 20. století nacházela nejmodernější tiskárna na území Rakouska-Uherska. Celý dům vlastnil nakladatel Jan Štenc, který byl mimo jiné jednatel Spolku výtvarných umělců Mánes. V grafickém studiu vznikaly knihy. Kromě toho se objekt stal místem setkávání významných osobností tehdejší doby, jako byl Max Švabinský, Jan Štursa nebo Jan Kotěra. Za minulého režimu dům chátral, v devadesátých letech minulého století byla v pronájmu firma, která zde organizovala různé módní přehlídky. Současný nájemce - společnost Opero – dům uvedl do jeho původního stavu a interiéry se snaží pojímat tak, aby navazovaly na bývalou tiskařskou tradici – pracovní stoly jsou ve stylu starých stolů tiskařských. Celkové náklady na nové centrum se pohybují v desítkách milionů korun.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru