Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 procenta, což je v souladu s předběžným odhadem Českého statistického úřadu(ČSÚ) z půlky listopadu. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Ve druhém čtvrtletí hospodářství posílilo meziročně o 2,6 procenta.

Ve srovnání s letošním druhým kvartálem se hrubý domácí produkt zvýšil ve 3. čtvrtletí o 0,2 procenta. To bylo o 0,1 procentního bodu méně, než ČSÚ původně předpokládal.

Zdroj: ČSÚ

Hlavním faktorem růstu české ekonomiky ve třetím kvartálu byla rychleji rostoucí spotřeba domácností, podpořená mezičtvrtletním růstem investic. Naopak negativně působila zahraniční poptávka, která se snížila o 0,6 procentního bodu.

"K mezičtvrtletnímu růstu ekonomiky přispíval zejména zpracovatelský průmysl, většina odvětví služeb a poprvé od počátku roku také stavebnictví," uvedli statistici. Rostly také výdaje na konečnou spotřebu domácností, které se mezičtvrtletně zvýšily o 0,9 procenta a meziročně o 2,8 procenta.

V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla podle údajů ČSÚ investiční aktivita. Podpořily ji zejména investice do dopravních prostředků, strojů a zařízení, ale také do obydlí a ostatních budov a staveb.

Celková zaměstnanost se oproti předchozímu čtvrtletí nezměnila, meziročně byla vyšší o 1,7 procenta. "Vývoj na trhu práce tak kopíroval vývoj výkonnosti české ekonomiky," uvedl ČSÚ.

Analytici očekávají růst HDP za celý rok o 2,5 procenta

Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí ukazují podle analytiků, že za celý letošní rok ekonomika stoupne o zhruba 2,5 procenta. Příští rok by pak měl růst zrychlit na přibližně 2,7 procenta. Páteční údaje podle ekonomů nemění celkový obraz vývoje ekonomiky.

"Až na výjimku prudšího propadu průmyslové výroby v létě, který by se do konce roku už neměl opakovat, probíhá zpomalování české ekonomiky letos podle plánu," uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Loňský růst HDP přes čtyři procenta byl podle ní až příliš dobrý na to, aby si ho česká ekonomika mohla dlouhodoběji udržet a byl silně ovlivněn jednorázovými faktory. "Zpomalení tempa růstu HDP směrem k 2,5 procenta, které letos očekáváme, si nelze proto vykládat negativně," dodala.

Hlavní trendy ve vývoji ekonomiky se podle analytika ČSOB Petra Dufka zatím nemění, a proto rovněž očekává, že za celý letošní rok česká ekonomika dosáhne růstu okolo 2,5 procenta. "Výraznější změny ve struktuře růstu očekáváme až v průběhu roku 2017, kdy by se opět mohla obnovit investiční aktivita," uvedl.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že vývoj české ekonomiky ve 3. čtvrtletí byl shodný se situací v dalších zemích Visegrádské skupiny, neboť jak v Polsku, tak v Maďarsku i na Slovensku došlo v porovnání se druhým čtvrtletím ke zvolnění meziročního tempa růstu. "Ve čtvrtém kvartálu meziroční tempo růstu české ekonomiky v porovnání se třetím čtvrtletím zrychlí a za celý rok tak bude výsledkem růst 2,5 procenta," uvedl.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Slabší než očekávaný růst ve třetím čtvrtletí neznamená ani podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera přehodnocení pohledu na současný vývoj tuzemské ekonomiky. "Za celý letošní rok očekáváme růst ekonomiky ve výši 2,4 procenta, příští rok by měla dynamika dále nepatrně zrychlit," uvedl.

V příštím roce by pak podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela měla ekonomické dynamice pomoci vláda vyššími výdaji a investice by měly být podpořeny rozjezdem spolufinancování z fondů EU. "Očekáváme tak zrychlení růstu na 2,7 procenta," uvedl.

"Česká ekonomika i přes mírné zpomalení zaznamenává růst a očekáváme tak i nadále její udržení na předních místech mezi rychle rostoucími zeměmi EU," uvedla Adéla Körtvelyová z auditorské a poradenské sítě BDO.