Vedení pražské sociální demokracie zareagovalo na oznámení bývalého premiéra Jiřího Paroubka, že uvažuje o členství v ČSSD, z které před časem odešel, zostra.

Pražský výkonný výbor ve čtvrtek vydal prohlášení, že "nevidí jakoukoliv šanci, že by schválil případnou přihlášku Jiřího Paroubka o opětovný vstup do ČSSD".

Toto stanovisko je pro Paroubka hodně důležité, protože podle stanov strany jakýkoliv zájemce o členství musí mít souhlas vedení ČSSD v místě, kde bydlí.

Bez ohledu na to, v jaké části republiky by do ČSSD vstoupil. A Paroubek bydlí v Praze.

Za prohlášením stojí především šéf pražské ČSSD a čerstvý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

"Jiří Paroubek se v uplynulých šesti letech výrazně vůči ČSSD vymezoval, založil vlastní politické uskupení, se kterým kandidoval v několika volbách i proti ČSSD, vždy s katastrofickým výsledkem," tvrdí Ludvík o Paroubkovi.

Ten v roce 2011 založil neúspěšnou stranu Národní socialisté − levice 21. století, která se později jmenovala LEV 21.

"Jsem přesvědčený, že jeho nynější aktivita a mediální deklarace není vůbec vedena snahou pomoci sociální demokracii, které šest let systematicky škodil, ale pouze a výhradně snahou získat profit pro svou osobu," míní Ludvík.

Paroubek ve čtvrtek HN v reakci na prohlášení Ludvíka řekl, že nechápe, proč pražská sociální demokracie přichází s tak ostrým stanoviskem, když ještě ani o členství nepožádal a pouze jej zvažuje.

"Řekl bych, že jdou s kanonem na vrabce. Nechápu, proč dělají taková preventivní prohlášení, je to ale jejich věc," uvedl Paroubek, který tvrdí, že chce pouze pomoci.

"S velkou chutí se podívám, jak to pražská ČSSD bude dělat, aby se dostala alespoň přes deset procent hlasů, které měla v posledních volbách na magistrát," podotkl.

Na otázku, jak by ale případně vstoupil do ČSSD, když by jako Pražan potřeboval souhlas místní ČSSD, odpověděl, že něco takového je předčasné řešit. "Každopádně můžu říci, že dostávám nabídky od místních organizací mimo Prahu. A mimochodem, těch nabídek stále přibývá," řekl ve čtvrtek HN dřívější předseda sociální demokracie.

"Více bude jasno v příštích týdnech, možná měsících," podotkl s tím, že se ale nebrání setkání se členy místních organizací tam, kde ho pozvou. "Rád přijedu, už mám nějaké setkání v kalendáři," avizoval.

Jiří Paroubek se dlouho držel v pozadí, před několika dny ale vystoupil s ostrou kritikou šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky a volal po tom, aby strana udělala rozsáhlé změny.

"Sobotka je boxer po třetím k. o., nevyhraje už nic," tvrdil Paroubek, který zároveň kritizoval ANO. "Ministři ČSSD jsou v průměru lepší než ti Andreje Babiše z hnutí ANO. Pokud bych byl předseda vlády, tak ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová by v mé vládě neseděli," řekl.

Související