Není ještě ani polovina listopadu a na svahu nad Olešnicí, městečkem na jihu Moravy položeném 500 metrů nad mořem, to vypadá, jako by se přes něj prohnala sněhová vánice. Ovšem jen na úzkém pruhu kopce. Na místní půlkilometrovou sjezdovku práší kanony umělý sníh, okolní svahy ale stále zůstávají zelené. "Řídíme se rosným bodem, je to poměr teploty a vlhkosti vzduchu. V okamžiku, kdy dosáhne úrovně -2,5, spouští se děla," vysvětluje majitel sjezdovky Lubomír Rek a pochvaluje si, že mohl kanony spustit dřív než loni.

Vzápětí začne popisovat, jak přístroje fungují. "Vytvářejí mlhovinu z vody, která se přivádí trubkami z nedalekého rybníka. A tím, že se voda vyžene tryskami do ovzduší, přetváří se díky správnému rosnému bodu ve sníh. Je to přírodní princip," popisuje Rek a brání se tomu, že by do vody cokoliv přidával. Nicméně čím je voda "špinavější", tím je to podle něj pro tvorbu technického sněhu lepší. "Venkovní okruh trysek je takzvaně nukleační, to znamená, že se tam mísí voda se vzduchem, rozbíjí molekulu vody a díky mrazu se lépe vytváří vločka," popisuje Rek.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?