S digitálními měnami, mezi nimiž dominuje platidlo bitcoin, si většina lidí spojuje hackery nebo počítačové nadšence, kteří se jejich používáním vyhýbají dohledu bank a národních států. "Když se ale podíváte do vyšších byznysových kruhů, možná vás překvapí, kolik lidí tam do bitcoinů investuje," říká odborný asistent z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Jakub Jedlinský. Bitcoin ostatně po pouhých sedmi letech svého fungování přesáhl na celém světě hranici 10 milionů uživatelů. "Navíc neustále roste i počet míst, kde se dá touto měnou platit, což má pak vliv na její vzrůstající hodnotu," uvádí Matěj Drahokoupil z Institutu strategického investování (ISTI) při VŠE. I proto jen za poslední rok narostla cena bitcoinu o celých 71 procent. Hodnota jeho světového trhu pak dosahuje 12 miliard dolarů (306 miliard korun).

Bitcoinové spekulace už se tolik nevyplatí

Z hlediska drobných investorů je u bitcoinu a 650 jeho současných digitálních konkurentů klíčová nestálost kurzů, na niž lze spekulovat. "Pokud se k tomu odhodláte na denní bázi, vyplatí se dodržovat obecné pravidlo: prodávat, když jde cena nahoru, a nakupovat, když hodnota klesá," popisuje asistent Jedlinský z VŠE, podle něhož se ovšem každodenní obchody s bitcoiny v současnosti už tolik nevyplácí. "Tato měna má v posledním roce relativně stálý kurz. Proto je výhodnější spekulace směřovat na jiná digitální platidla, jejichž hodnota je v krátkém čase proměnlivější," dodává pedagog, jehož slova potvrzují směnné kurzy kryptoměn vůči dolaru. Zatímco cena bitcoinu v pondělí vzrostla o pouhá 0,3 procenta, platidlo KiloCoin posílilo skoro o 43 procent, jiná digitální měna, ZCash, zase 10 procent ztratila.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Světový trh digitálních měn, jako je bitcoin, meziročně roste o desítky procent. Kolísavé kurzy kryptoměn umožňují spekulovat s jejich cenou.
  • Bitcoin je v posledním roce ovšem stabilnější a vyplatí se spíš pro dlouhodobé investice.
  • Lidé, kteří do digitálních měn investují, musí mít ovšem na paměti, že je před propady hodnot těchto peněz neochrání žádný regulátor, a o peníze tak mohou přijít.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru