Ukradl exministr vnitra a nyní advokát Ivan Langer jízdní kolo a najde u něj policie sedm milionů v krabici od vína nebo v nádržce na záchodě?

Až milion korun na vsazenou tisícikorunu měl člověk šanci vyhrát, kdyby si loni v říjnu vsadil na první uvedenou možnost u sázkové kanceláře Fortuna. Na "sedmičku" v krabici od vína už byl tehdy kurz "jen" jedna ku čtyřiceti.

Fortuna tak reagovala na to, že policie zadržela Langera a jak u něj doma, tak v kanceláři udělala domovní prohlídku v rámci korupční kauzy s názvem Vidkun. Nakonec jej bez obvinění propustila.

Případ přesto skončil před soudem. Langer kvůli uvedeným sázkám podal na Fortunu žalobu na ochranu osobnosti. "Zapojili se do štvanice na mě jen proto, aby na tom vydělali peníze," říká Langer, který chce kromě omluvy i pět milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Fortuna tvrdí, že sázky byly nadsázkou pro pobavení sázejících. "Zařadili jsme je do nabídky s ohledem na aktuální mediální atraktivitu tématu a mimořádný zájem veřejnosti o věc," uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

"Vypsáním sázek v kontextu toho, jak o kauze referovala prakticky všechna média a jak byla kauza prezentována veřejnosti, jsme do cti pana Langera nezasáhli," je přesvědčen Šrain.

Podle něj je navíc i důležitý kurz, který na konkrétní událost sázková kancelář vypíše. "A pokud vypíšeme například kurz jedna ku tisíci, tak tím snad dostatečně dáváme najevo, že se to nestalo," dodal.

Langer tvrdí opak. Prý již dávno není veřejně činná osoba, která by takový zásah do svých práv byla povinna strpět. A poukazuje na paragraf loterijního zákona, který sázkové hry definuje sázením na výsledky sportovních soutěží či jiných událostí veřejného zájmu.

"Kauza, o které jsou napsány a natočeny desítky článků či reportáží, jež mají desetitisíce, možná statisíce čtenářů a diváků, událostí veřejného zájmu je," řekl Šrain.

Fortuna argumentuje i tím, že některé její sázky v minulosti byly kontroverznější a objekty jejich zájmu se mohly cítit mnohem víc poškozeny než Langer. Ten je ale jediný, kdo se ozval. "Když se rozešel Jaromír Jágr s Inou Puhajkovou, tak jsme dali do nabídky možnosti, zda bude chodit s Halinou Pawlowskou nebo Ivetou Bartošovou. Toho se to mohlo dotknout mnohem víc, ale on má smysl pro humor a sám s tím dál pracoval," popsal mluvčí Šrain.

Fortuna i přes žalobu nepředpokládá, že by byla opatrnější ve výběru témat, na která vypíše sázky. "Nadále budeme přicházet s novými věcmi a objevovat nové možnosti, které kurzové sázení nabízí. A to i v případě, že se může jednat do určité míry o kontroverzní témata," řekl Šrain. Jedno téma se hned nabízí: a to, zda Langer ve sporu s Fortunou u soudu uspěje. "Samozřejmě nás to napadlo. Ale nemůžeme zařadit sázky na zápasy, které sami hrajeme," dodal.

Související