Relativně nízké úrokové sazby a touha po vlastním bydlení vedou lidi k pořízení nemovitosti. Existují obecné kroky, kterými by se zájemci o sjednání výhodné hypotéky měli řídit.

Při výběru hypotéky se vyplácí důkladně porovnat nabídky jednotlivých bank, a někdy dokonce i zkusit více poboček od stejné banky. Pomoci může také vyjednávat o hypotéce mimo hlavní město.

Jak tedy získat nejvýhodnější hypotéku? Základ je prostý a stejný jako u jakéhokoli většího nákupu. Nepodepisujte první nabídku jen proto, že vám ji nabídl bankéř, za kterým jste doposud chodili pro kontokorent nebo třeba pro spoření na důchod.

Udělejte si čas, obejděte více bank, jednotlivé nabídky porovnejte, a pokud se vám v jedné bance bude líbit něco, co nedávají v té, od které byste hypotéku chtěli, pak s bankéři smlouvejte. Chtějte výhodnější nebo alespoň stejně výhodné podmínky, jaké nabízí konkurence.

POROVNÁNÍ NEJBĚŽNĚJŠÍCH POPLATKŮ SPOJENÝCH S HYPOTÉKOU V JEDNOTLIVÝCH BANKÁCH

Úsporu totiž přinese i zdánlivě minimální rozdíl v úrokové sazbě. Například když porovnáte 1,89 procenta a 2,19 procenta, na první pohled to možná vypadá, že není nutné se kvůli tak malému rozdílu trmácet z pobočky na pobočku. Když se ale vezme průměrná výše hypotéky kolem dvou milionů korun a nejčastěji vybíraná fixace sazby na pět let, rozdíl je znatelný. Kvůli ušetřeným 17 tisícům korun během pětiletého období už stojí za to se snažit.

Dobré je také jednat přímo s hypotečním specialistou nebo ředitelem pobočky. Mají více kompetencí než klasičtí pobočkoví bankéři, případnou slevu jim tedy nemusí schvalovat nadřízení. Vše se tím minimálně zrychlí. Můžete tak získat i nižší sazbu nebo výraznou slevu na poplatcích.

Makléři někdy klientům radí, aby se o hypotéku nezajímali v Praze, ale v jiném kraji. I když banky v oficiálních odpovědích říkají, že mají stejné ceny pro všechny regiony, může se stát, že jiná pobočka stejné banky dá lepší nabídku. "Ano, toto je skutečně možné. V regionech, kde není tak silná poptávka jako v Praze, mohou být v některých případech bankéři ochotnější o podmínkách úvěru jednat," říká šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud nechcete obíhat pobočky a máte finančního poradce, kterému důvěřujete, pak se můžete obrátit na něj. "Pokud se jedná o zkušeného poradce, bude mít v bankách vybudovány dobré vztahy a podaří se mu pro klienta zajistit nejlepší možné podmínky," říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička poradenské firmy Partners. Dobrý poradce má kromě zkušeností přehled o trhu a díky vyšším objemům zprostředkovaných úvěrů může být schopen vyjednat výhodnější úrokovou sazbu nebo i slevu na poplatcích.

Poplatky spojené s hypotékou jsou další oblastí, kde se dá při pečlivém porovnání nabídek jednotlivých bank ušetřit několik tisíc korun. Banky vybírají například poplatek za zpracování žádosti o úvěr, který se může pohybovat v řádech jednotek tisíc korun, ale může být i zdarma. Většina bank pak v posledních letech upustila od účtování měsíčního poplatku za správu hypotéky, například lídr trhu, Hypoteční banka, ho ale stále vybírá. Ze 150 korun měsíčně je pak za každých deset let splácení 18 tisíc korun navíc.

Když vám ale Hypoteční banka dá výrazně nižší sazbu než konkurence, můžete na její hypotéce ušetřit i s tímto poplatkem. Další tisíce se dají ušetřit na poplatku za provedení odhadu.

Nabídky je tedy vždy třeba porovnat celkově, nejen podle výše úrokové sazby. Od prosince s tím pomůže nový zákon o spotřebitelském úvěru, který nařizuje i u hypoték nově počítat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), stejně jako je to už dnes povinné u spotřebitelských půjček. Hypotéky tak budou od prosince snadněji porovnatelné.

POROVNÁNÍ NEJBĚŽNĚJŠÍCH POPLATKŮ SPOJENÝCH S HYPOTÉKOU V JEDNOTLIVÝCH BANKÁCH