Realistou byl T. G. Masaryk. Byl jím ovšem bezpochyby i Josef Švejk. Teď jde o to, ke kterému z nich má politolog Petr Robejšek se svou novou "realistickou" stranou blíže. Masarykovský realismus nikdy nebyl ideologií, ale naopak metodou, jak odhalit pitomost tehdejších přepjatých ideologií. A zároveň se snažil předkládat alternativy. A v tom Robejšek zcela selhává. Zatímco Andrej Babiš český národ omámil tím, že ve volbách 2013 na vše říkal ANO, tak Robejšek chce ohromit ve volbách příštího roku tím, že na vše bude říkat NE. To samozřejmě nestačí a velmi pravděpodobně Realisty čeká osud intelektuální kuriozity mezi českými politickými stranami. Pro jeho osobní kariéru to však může být velmi dobrý odrazový můstek.

Při pohledu na základní sestavu nové strany to trochu připomíná zakládání německé Alternativy pro Německo v roce 2013 − několik intelektuálů vytáhne do boje proti elitám na scestí. Ale tam to tehdy dávalo nějaký smysl. Na pravici bylo volno. CDU odešla do středu a liberálové z FPD v tu chvíli byli v kómatu. Takové podmínky ale Robejškovi Realisté v Česku roku 2016 nemají. Na pravici je naopak přehuštěno, od ODS, TOP 09 přes svobodné až po populistické formace, jako je Úsvit. Robejšek neprorazí a asi to už i ví. Od té doby, co se snaží opanovat českou debatu prostřednictvím miliardářem Markem Dospivou placeného Institutu 2080, nenabídl jediné pozitivní řešení. To, čemu říká aplikace Paretova pravidla, je v jeho podání spíše aplikací Murphyho zákona: může-li se něco pokazit, pokazí se to.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru