Kdo chce hádat, jak dopadne konečný výběr pravicového kandidáta na francouzského prezidenta, sází po minulé neděli do loterie. Kdo může vědět, zda se ke druhému kolu zase dostaví překvapivé čtyři miliony voličů? A jestliže přijdou, budou si myslet o nečekaném favoritovi Francoisi Fillonovi to samé, co si mysleli před týdnem? Tehdy byl přitažlivý hlavně tím, že mohl vyřadit svého bývalého šéfa, bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Za minulých pár dní už ale kdekdo musí vědět, že Francois Fillon se ekonomicky inspiruje u Margaret Thatcherové a v sociálních otázkách se projevuje jako konzervativní katolík. Ne všem, kteří mu dali hlas, se to musí líbit. Třeba proto, že ve Francii se liberalismus v ekonomice takřka automaticky spojuje s předponou "ultra" nebo adjektivem "divoký". Pro výběr kritických argumentů je tu najednou dost munice. A kdo ji v tuto chvíli nejvíce potřebuje? Druhý nedělní finalista, taktéž bývalý premiér Alain Juppé, který zčistajasna přišel o nimbus jednoznačného favorita primárek, protože v prvním kole skončil za vítězem s výrazným odstupem patnácti procent.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?